Narodowy Dzień Mlecznej Fermy: integracja środowiska mleczarskiego, porównanie wozów paszowych, nowoczesna hodowla… i co jeszcze?

Narodowy Dzień Mlecznej Fermy: integracja środowiska mleczarskiego, porównanie wozów paszowych, nowoczesna hodowla… i co jeszcze?

3
78
0
poniedziałek, 11 Wrzesień 2017
Biznes

5 września na gospodarstwo Agromarina przybyli hodowcy bydła mlecznego z całego kraju. Wybitni eksperci z branży przedstawili jak kształtuje się obecna sytuacja na rynku mleka. Poruszono wiele ważnych zagadnień, które spędzają sen z powiek hodowcom.

We wtorek 5 września, na „Agromarinie”, jednej z największych farm w woj. lubelskim, odbyła się I edycja jednego z najbardziej praktycznych wydarzeń w branży mleczarskiej – Narodowego Dnia Mlecznej Fermy. Tegoroczna edycja poświęcona była przede wszystkim żywieniu bydła kiszonką z kukurydzy. Wydarzenie miało wyjątkowy charakter: łączyło elementy szkolenia, wystawy, targów i dni otwartych.

Głównym organizatorem była spółka InConventus Group. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Polskiej Rady Rolniczej, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Lubelskiej Izby Rolniczej i Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 400 hodowców: przeważali właściciele oraz Prezesi gospodarstw z całej Polski. Uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą ponad 40 firm wiodących prym w branży rolniczej.

Impreza rozpoczęła się rejestracją uczestników, rozdaniem materiałów konferencyjnych i prezentów od partnerów wydarzenia oraz zaproszeniem na poczęstunek śniadaniowy.

Wydarzenie zostało uroczyście otwarte przez Prezes Lubelskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, współwłaściciel gospodarstwa AGROMARINA: Rafała Stachurę, oraz Prezesa InConventus Group Maksyma Kryvonisa. Słowem wstępu obdarował zebranych również JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie p. Zygmunt Litwińczuk oraz przedstawiciele generalnych partnerów spotkania.

Prelekcje specjalistów – część teoretyczna wydarzenia –– miały charakter funkcjonalnych, wartościowych porad, które pozwolą rozwiązać wiele problemów sektora bydła mlecznego.

Uczestnicy udali się do namiotu konferencyjnego, gdzie odbywała się część teoretyczna. Głos zabrali specjaliści przekazując ważne informacje o przemyśle zwierząt gospodarskich.

Prelekcje specjalistów – część teoretyczna wydarzenia –– miały charakter funkcjonalnych, wartościowych porad, które pozwolą rozwiązać wiele problemów sektora bydła mlecznego.

Tematy wystąpień:

ADOB partnerem dla producentów mleka

Michał Kochański – ADOB

Żywienie bydła mlecznego czyli struktura fizyczna przede wszystkim

Dr Zbigniew Lach – OHZ Osięciny

Life Start – Wydajność szyta na miarę odchowu

Dr Beata Skiba, mgr inż. Józef Cogiel – Trouw Nutrition

Automatyzacja żywienia – żywienie w programie zarządzania stadem DeLaval DelPro

Dr Renata Kubiak-Włodarczyk – DeLaval Polska

Sposoby ograniczania antybiotykoterapii u bydła mlecznego

Lek. wet. Urszula Glinka  – Zoetis

O godzinie 12 media pozostały w namiocie by uczestniczyć w konferencji prasowej dotyczącej aktualnej sytuacji i problemów na polskim i europejskim rynku mleka

(Analiza aktualnej sytuacji oraz prognozy rozwoju rynku mleka w Polsce i Holandii. Ekologiczna produkcja mleka – czy jest to sposób na zwiększenie konkurencyjności? Bariery, korzyści, perspektywy – dyskusja.)

W konferencji prowadzonej przez p. Andrzeja Baryłę wziął udział p. Martjin Homan, radca rolny z Ambasady Królestwa Niderlandów, p. Tadeusz Badach, prezes OSM Krasnystaw oraz dr Rafał Stachura, prezes Lubelskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka i współwłaściciel Agromariny.

 

W tym czasie uczestnicy Narodowego Dnia Mlecznej Fermy mogli zwiedzić gospodarstwo oraz zapoznać się z technologiami i rozwiązaniami tam obecnymi. Zobaczyli m. in. nowoczesną dojarnię karuzelową firmy DeLaval oraz budynki inwentarskie.

 

Kolejnym punktem programu miała być prezentacja odmian kukurydzy na kiszonkę oraz maszyn na polach demonstracyjnych, co zostało niestety skutecznie zniweczone przez niesprzyjającą aurę.

Odbyła się prezentacja opryskiwacza Horsch.

Praktyczne pokazy zostały zwieńczone prezentacją wozów paszowych oraz prelekcją dr Zbigniewa Lacha z OHZ Osięciny, który rozmawiał z uczestnikami o tym jak ważne jest uzyskiwanie prawidłowej struktury paszy.

Zakończenie wydarzenia obfitowało w emocje – każdy zarejestrowany uczestnik miał szansę na wygranie cennych nagród podczas finałowej loterii. Prezenty o łącznej wartości ponad 3000 zł ufundowały firmy: Caussade Nasiona, RAGT, Trouw Nutrition, Gaspol oraz Center Plast

Ponadto przedstawiciele gospodarstw rolnych otrzymali certyfikaty poświadczające udział w szkoleniu.

Druga edycja Narodowego Dnia Mlecznej Fermy już w przyszłym roku!
Oodczas pożegnania uczestników firma InConventus Group zaprosiła na drugą edycję Narodowego Dnia Mlecznej Fermy w przyszłym sezonie, która ma odbyć się w maju 2018 r. W woj. Wielkopolskim na gospodarstwie Mróz.

Wydarzenie-szkolenie  Narodowy Dzień Mlecznej Fermy okazało się świetną okazją do poruszenia wielu aktualnych problemów w branży, głównie dlatego, że w prelekcjach oraz demonstracjach znalazło się tak wiele praktycznych porad dla hodowców bydła mlecznego.

 

share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *