UE: NA GIEŁDACH NADAL ZNIŻKI

UE: NA GIEŁDACH NADAL ZNIŻKI

2
199
0
wtorek, 05 Lipiec 2016
Ceny

W tym tygodniu notowania zbóż na giełdach kontynuowały spadki. Pszenica w kontrakcie wrześniowym na Euronext potaniała przez ostatni tydzień o 2% do 155,8 EUR/tonę, a kukurydza w kontrakcie sierpniowym o 1,6% do 173,3 EUR/tonę. Do obserwowanych zniżek przyczyniają się przede wszystkim optymistyczne prognozy tegorocznych zbiorów. W czerwcowym raporcie Coceral podwyższył prognozę zbiorów zbóż w UE do 314,4 mln ton, tj. o 1,8% więcej w porównaniu do zeszłorocznego wyniku. Prognozowane zbiory pszenicy miękkiej zostały skorygowane w górę – 145,2 mln ton w marcowej prognozie do 148 mln ton. Będzie to jednak w dalszym ciągu poziom produkcji o 1,5% mniej niż przed rokiem. Podwyższono także prognozę dla jęczmienia – z wcześniejszych 58,9 mln ton do 63,2 mln ton. Wraz z postępującymi żniwami zwiększać się będzie dostępność ziarna co również będzie wpływało na kształtowanie się cen.

2016-07-05_053223

W USA także spadki notowań giełdowych. Taniała przede wszystkim kukurydza. W najbliższym kontrakcie na CBoT jej ceny obniżyły się przez tydzień o 7,4% do 141,2 USD/tonę. Wyraźnie spadały także notowania pszenicy – o 5,1% w skali tygodnia do 158,5 USD/tonę. W przypadku kukurydzy zniżki spowodowane były podwyższeniem oficjalnych oszacowań areału kukurydzy.
Okazały się one wyższe od oczekiwań handlowców. Areał tego gatunku został oszacowany przez USDA na 94,15 mln akrów (38,1 mln ha). Kondycja kukurydzy jest w dalszym ciągu dobra – 75% upraw oceniono najwyżej (ocena dobra i bardzo dobra), tj. bez zmian w porównaniu z ubiegłym tygodniem. Utrzymuje się wysoka produkcja bioetanolu. W ubiegłym tygodniu wynosiła ona 1 mln baryłek dziennie, tj. o 41 tys. baryłek więcej niż tydzień wcześniej. Zapasy bioetanolu są na wysokim poziomie 21,17 mln baryłek. Natomiast areał soi został skorygowany w dół do 83,7 mln akrów (33,9 mln ha). Po ogłoszeniu raportu dotyczącego zasiewów na CBoT wystąpiły spadki cen kukurydzy w kontraktach terminowych (wzrost areału) oraz umocnienie się notowań soi (spadek powierzchni upraw).

Już wcześniej uczestnicy rynku spodziewali się dokonania przez USDA korekt szacunków powierzchni upraw soi i kukurydzy w Stanach. Areał soi był szacowany na 83,8 mln akrów wobec 82,2 mln akrów w marcowej prognozie Amerykańskiego Departamentu Rolnego. Według nieoficjalnych prognoz, powierzchnia kukurydzy zmniejszyć się miała z 93,6 mln akrów w marcowym raporcie do 92,8 mln akrów.
W przypadku pszenicy główną przyczyną spadków cen są trwające żniwa i rosnąca dostępność ziarna z nowych zbiorów. Do 26 czerwca br. w USA zebrano 45% pszenicy ozimej w porównaniu z 25% tydzień wcześniej i 41% średnio dla tego okresu w okresie ostatnich pięciu lat.

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *