NOWE PRODUKTY DROBIOWE W UNIJNYM REJESTRZE NAZW CHRONIONYCH

NOWE PRODUKTY DROBIOWE W UNIJNYM REJESTRZE NAZW CHRONIONYCH

3
190
0
piątek, 24 Czerwiec 2016
Fakty

W Dzienniku Urzędowym UE opublikowano rozporządzenia wykonawcze Komisji (UE) nr 2016/925, 2016/926, 2016/929 i 2016/932 z dn. 1 czerwca 2016 r., wpisujące do unijnego rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) cztery produkty drobiowe:
– „Poulet de l’Ardèche”/„Chapon de l’Ardèche”;
– „Pintade de l’Ardèche”;
– „Gall del Penedès”;
– „Zagorski puran”.
„Poulet de l’Ardèche”/„Chapon de l’Ardèche” to kurczaki i kapłony chowane na wolnym wybiegu w południowo-wschodniej części Francji. Ptaki te pochodzą z odpornych, wolno rosnących odmian.

Wiek ubojowy „Poulet de l’Ardèche” wynosi minimum 81 dni, a „Chapon de l’Ardèche” – minimum 150 dni. Obszar produkcji jest skoncentrowany wokół pasma górskiego Ardèche w Masywie Centralnym. W celu zachowania tradycyjnego charakteru hodowli drobiu, chów kurcząt i kapłonów jest ekstensywny, z dostępem do wolnych wybiegów. W dawkach żywieniowych znajduje się duży udział zbóż, co odpowiada tradycyjnym praktykom miejscowych hodowców. Mięso tych ptaków jest bardziej zwarte w stosunku do innych, podobnych produktów obecnych na rynku, zawiera mniej tłuszczu, ma bardziej intensywny smak i ciemniejszą barwę tkanki. Stosowany jest wyłącznie ręczny rozbiór drobiu. Z tego samego regionu Francji wywodzi się również kolejny produkt – „Pintade de l’Ardèche” – perliczka chowana na wolnym wybiegu, pochodząca również z wolno rosnących odmian. Minimalny wiek ubojowy wynosi 94 dni. Tradycyjny charakter produkcji i cechy mięsa perliczki są podobne jak w przypadku kurcząt i kapłonów.

Następny zarejestrowany produkt – „Gall del Penedès” to kurczęta z Hiszpanii, ulepszonej odmiany „Penedesenca negra” rasy „Penedesenca tradicional”. Mięso tego ptaka charakteryzuje się wysoką jakością organoleptyczną, jest jędrne i soczyste. Kurczęta opisywanej odmiany wolno przyrastają, są bardzo wytrzymałe i żywotne. Budowa ciała jest lekka, typowa dla ras śródziemnomorskich.

Kurczęta mają całoroczny dostęp do wybiegów. W skład ich diety wchodzą pestki winogron (ok. 5%). Minimalny wiek w chwili uboju to 98 dni. Obszar geograficzny hodowli kurcząt pokrywa się z historycznym regionem Penedès, znanym z produkcji wina. Sposób żywienia kurcząt łączy się zatem z miejscową tradycją uprawy winorośli i ma wpływ na jakość produktu.

Ostatni produkt wpisany do rejestru ChOG to „Zagorski puran” – indyk z regionu Zagorje w
Chorwacji. Indyk z Zagorje hodowany jest na wolnych wybiegach, a ubijany jest w wieku 6-8 miesięcy w okresie od 1 października do 30 kwietnia. Wysoka jakość mięsa indyka wynika z tradycyjnej metody chowu wolnowybiegowego. Mięso jest bardzo soczyste ze względu na wyższą zawartość tłuszczu w mięśniach i jędrną konsystencję.

Źródło: FAMMU/FAPA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *