SZERSZE OTWARCIE UNII NA DOSTAWY ŚWIEŻEGO ORAZ PRZETWORZONEGO MIĘSA WOŁOWEGO Z BRAZYLII I ARGENTYNY

SZERSZE OTWARCIE UNII NA DOSTAWY ŚWIEŻEGO ORAZ PRZETWORZONEGO MIĘSA WOŁOWEGO Z BRAZYLII I ARGENTYNY

2
138
0
wtorek, 21 Czerwiec 2016
Ceny

W dniu 11 czerwca br. ukazało się rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/922, zmieniające załącznik II do rozporządzenia (UE) nr 206/2010 w odniesieniu do wykazu krajów trzecich, ich terytoriów lub części, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii świeżego mięsa.

Powyższe rozporządzenie znosi zakaz importu świeżej wołowiny do Wspólnoty z obszaru Argentyny wzdłuż granicy z Boliwią i Paragwajem, uznanego przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) za strefę wolną od pryszczycy ze szczepieniami. Trzeba podkreślić, że świeża wołowina z Argentyny trafia już na rynek Wspólnoty, więc obecna zmiana nie powinna przynieść zasadniczego zwiększenia eksportu. Warte jest jednak podkreślenie wysiłku strony argentyńskiej, jakie dokonała w postępie zwalczania pryszczycy na swoim terytorium w ostatnich latach. Ponadto Brazylia uzyskała prawo eksportu do Unii świeżego/mrożonego mięsa wołowego z obszaru, leżącego wzdłuż granicy z Paragwajem, który uznany jest przez OIE za strefę wolną od pryszczycy ze szczepieniami. Tym samym Brazylia będzie mogła wysyłać do Wspólnoty wołowinę z całego stanu Mato Grosso do Sul, który jest piątym największym stanem produkującym mięso wołowe w Brazylii. Unia otworzyła już swój rynek na dostawy tego gatunku mięsa z pozostałej części stanu Mato Grosso do Sul, a także stanów Mato Grosso, Minas Gerais, Espirito Santo, Goias, Rio Grande do Sul, Santa Catarina, Parana oraz Sao Paulo.

W dniu 4 czerwca br. ukazała się decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2016/887 zmieniająca
załącznik II do decyzji 2007/777/WE w zakresie wykazu państw trzecich lub ich części, z których dozwolony jest przywóz do Unii produktów mięsnych oraz przetworzonych żołądków, pęcherzy i jelit. Zgodnie z powyższą decyzją Unia zezwoliła na eksport towarów z wołowiny z tych wszystkim obszarów Argentyny i Brazylii, z których dopuszczony jest przywóz świeżego mięsa wołowego.

Warto zaznaczyć, że równocześnie podwoiła się liczba brazylijskich stanów, które uzyskały prawo wywozu do Unii konserwowanej wołowiny. Obecnie 23 stany w tym kraju mogą dostarczać wołowinę do 77 brazylijskich zakładów, posiadających zgodę na wywóz konserwowanego mięsa do Unii. Przed tą zmianą tylko dziewięć brazylijskich stanów posiadało taką możliwość.

Źródło: FAMMU/FAPA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *